jídelníček pro diabetiky zdarma

Sezónní ovoce při cukrovce 2. typu – Jahody

Tým Setřes diabetes & Jídelní plán | 28.6.2024

Jahody se řadí k oblíbenému ovoci spousty lidí. Nejenže jsou lahodné, šťavnaté a symbolizují příchod dlouho očekávaného léta, ale navíc jsou také velice zdravé. Jak však správně jahody zakomponovat do jídelníčku při cukrovce 2. typu?

Sezónní ovoce při cukrovce 2. typu - Jahody

Jahody patří mezi oblíbené ovoce mnoha lidí. Kromě toho, že jsou chutné, jsou však také plné vitamínů. Jahody jsou výborným zdrojem vitamínu C, ale tím výčet v nich obsažených zdraví prospěšných látek ani zdaleka nekončí. Obsahují mangan a nejrůznější vitamíny, jako jsou betakaroten, vitamíny skupiny B a E, a organické kyseliny. Z minerálních látek v nich najdete především draslík, hořčík, zinek, síru a vápník. Jahody lidem pomáhají uchovat si pevné zdraví, slouží například k podpoře metabolismu a vylučování, bojují proti vzniku močových kamenů, prospívají při nachlazení a při srdečních chorobách. Díky obsaženému manganu jejich konzumace ovlivňuje růst vlasů a pevnost pokožky. 

Další výhodou jahod je i jejich nízký glykemický index (GI) – což znamená, že mají jen malý vliv na zvýšení hladiny cukru v krvi. Kromě toho mají také vysoký obsah vlákniny. Vláknina v jahodách pomáhá zpomalovat vstřebávání cukrů, což může přispět ke stabilizaci hladiny cukru v krvi a podporuje pocit zasycení. Zároveň podporuje zdravé trávení a její adekvátní příjem je prevenci zácpy.

Na základě jejich mnoha prospěšných účinků je tedy jasné, že by jahody měly být jednoznačně součástí našeho jídelníčku. Při cukrovce 2. typu je to ovšem trochu komplikovanější, protože při konzumaci ovoce musíte mít na paměti pár pravidel, díky kterým vám nestoupnou glykémie do nebes. A o jakých pravidlech zde mluvíme?

1. Výběr ovoce s nízkou glykemickou náloží

Preferujte ovoce s nízkým až středním glykemickým indexem a menším obsahem sacharidů, protože má menší vliv na zvýšení hladiny cukru v krvi. Příklady takového ovoce jsou právě jahody, ale i další bobulovité a peckovité ovoce, jablka, melouny nebo kiwi.

2. Kontrola porcí

I ovoce s nízkým glykemickým indexem obsahuje cukry, proto je důležité sledovat velikost porcí. Konzumujte menší porce ovoce (např. 1 malý kousek nebo 1/2 šálku nakrájeného ovoce). Rovnoměrně rozložte konzumaci ovoce během dne, abyste předešli náhlým výkyvům glykémie.

3. Kombinace s bílkovinami a zdravými tuky

Kombinování ovoce s potravinami, které obsahují především bílkoviny, ale i zdravé tuky, může pomoci zpomalit vstřebávání cukrů do krve, a stabilizovat tak glykémie. Jezte ovoce s bílkovinami jako například s řeckým jogurtem, tvarohem, tvrdým sýrem, šunkou nejvyšší kvality či orestovaným kuřecím masem. Vhodná je i kombinace se zdroji zdravých tuků jako například semínky či ořechy.

4. Vyhýbání se sušenému ovoci a džusům

Sušené ovoce a ovocné džusy mají vyšší koncentraci cukrů a mohou rychle zvýšit hladinu cukru v krvi. Preferujte proto čerstvé nebo mražené ovoce bez přidaného cukru. Vyhněte se také džemům a vhodná většinou nejsou ani ovocná smoothie.

Sezónní ovoce při cukrovce 2. typu - Jahody

Recepty z jahod při cukrovce 2. typu

Výčet kulinářských možností a způsobů přípravy jahod je takřka nekonečný. Jednou z oblíbených variant je mlsat je jen tak (samozřejmě po umytí). Jako další snadno připravitelná možnost se jeví oblíbené jahody se šlehačkou, které mohou posloužit jako skvělá svačina a ukojí chuť na sladké. Domácí jahodový koktejl je výborným osvěžením v horkých letních dnech, a navíc ho není díky přirozené sladkosti jahod třeba doslazovat.

Pro inspiraci jsme si pro vás připravili pár receptů z jahod. 

Snídaně

Dezerty

Skvělou možností jak si užít jahodovou sezónu naplno jsou také zmrzliny. Kdo by neměl rád tyto sladké studené pochoutky a to zejména během horkých dnů? Tradiční zmrzliny a nanuky však mohou obsahovat spoustu cukru a nezdravých tuků, což není ideální pro diabetiky. Nicméně existují mnohé zdravé alternativy, které umožňují vychutnat si tyto pochoutky bez zbytečného zvyšování hladiny cukru v krvi. A k tomu si je můžete vyrobit v pohodlí domova.

Sezónní ovoce při cukrovce 2. typu - Jahody

A jak si takovou zmrzlinu vyrobit doma?

Ingredience

  • 2 šálky čerstvých nebo mražených jahod (bez cukru)
  • 1 šálek řeckého jogurtu (neslazený, nízkotučný nebo plnotučný dle preference)
  • 1 lžička vanilkového extraktu (volitelné)
  • 1/2 šálku plnotučného mléka

Postup

Příprava jahod: Pokud používáte čerstvé jahody, omyjte je a odstraňte stopky. Pokud používáte mražené jahody, nechte je trochu rozmrazit.

Míchání ingrediencí: V mixéru nebo kuchyňském robotu smíchejte jahody, řecký jogurt, vanilkový extrakt a mléko. Mixujte, dokud směs nebude hladká a krémová.

Mražení: Přeneste směs do nádoby vhodné pro mražení. Zakryjte a dejte do mrazničky na přibližně 2-3 hodiny, nebo dokud zmrzlina neztuhne. Chcete-li krémovější texturu, zmrzlinu promíchejte každou hodinu.

Servírování: Před podáváním nechte zmrzlinu chvíli stát při pokojové teplotě, aby změkla. Můžete ji ozdobit čerstvými jahodami nebo mátovými lístky.

Letní období může být pro pacienty s diabetem velmi náročným při udržování nastavené diety. Nemusíte se však zbytečně trápit a omezovat. I s cukrovkou 2. typu si můžete užít léto naplno. A jak na to? Připravili jsme si pro vás nový letní e-book – Léto s cukrovkou: Hravě a zdravě.  Kuchařka pro diabetiky vám ukáže, jak si užít léto plné svěžích dobrot, grilovaček a sezónních potravin ze zahrádky i obchodu, aby vám vaše tělo poděkovalo pěknými glykémiemi i užším pasem.  130 stran plných tipů a triků jak udržet glykémie na uzdě, rozboru sezónních potravin a hromadou chutných letních receptů od grilování, zmrzliny až po pitný režim. Užijte si pohodové léto plné chutí a radosti.

Team Jídelní plán

Team Jídelní plán

Misí webové aplikace Jídelní plán je být pomocníkem na cestě pacientů k trvalé změně životního stylu a k jejich zdravějšímu JÁ. Chceme nabízet uživatelům kvalitní a ucelené informace o výživě a jejím vlivu na zdraví, v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky a podporovat je ve změně pomocí naší webové aplikace a jejích programů Setřes diabetes a DiaMáma.
jídelníček pro diabetiky zdarma
jídelníček při cukrovce zdarma

Další články, které by vás mohly zajímat…

Léto a cukrovka 2. typu: Pitný režim

Léto a cukrovka 2. typu: Pitný režim

V horkých letních dnech je pitný režim klíčovým pro správné fungování organismu. U cukrovky 2. typu je to zvláště důležité. Jak tedy na pitný režim během léta?

Ovoce a cukrovka 2. typu

Ovoce a cukrovka 2. typu

Ovoce je oblíbenou potravinou. Kvůli obsahu přirozených cukrů jsou ale otázky o jeho vhodnosti při cukrovce na místě. My vám povíme, jak ho do jídelníčku začlenit správně, aby glykémie nezvedalo příliš.

VÍCE INFORMACÍ 

Dopřejte svému zdraví více

V článcích najdete základní informace. To opravdu nejpřínosnější vás ale čeká v našich online kurzech s podpůrnou aplikací. 

online nutricni poradenstvi pro diabetiky

Členství DiaKlub

Komunita proaktivních pacientů, kteří chtějí dlouhodobě na svém zdraví pracovat. Pravidelné přednášky, možnost ptát se nutriční terapeutky, jídelníčky a online chytrý dia deník.

Online kurz DiaZáklad

Během 10 dní se v 10 lekcích naučíte to nejdůležitější. Vyhnete se tak 90% zbytečných chyb, které pacienti běžně dělají a zvyšují si tak glykémie. 

vzdělávací program pro diabetiky život 2.0

Online kurz Život 2.0

Během šesti měsíců vás tým odborníků povede krok po kroku zlepšením stravy a životního stylu, abyste se mohli pokusit o výrazné zlepšení až ústup prediabetu nebo cukrovky 2. typu

Doporučujeme se pro začátek přihlásit do DiaKlubu , který vám pomůže s motivací udržet se dlouhodobě na cestě za zdravějším životním stylem. K DiaKlubu je vhodné objednat DiaZáklad, díky němuž získáte skvělý přehled a vyhnete se 90% zbytečných chyb.

Pokud jste připraveni postit se do zásadní změny a pokusit se nemoc výrazně zlepšit, pak nečekejte a přihlašte se do Život 2.0.

Zajímalo by vás něco dalšího?

Pokud máte dotaz, napište nám přes tento formulář. Odpovíme jak jen to bude možné.