jídelníček pro diabetiky zdarma

Velikonoce s cukrovkou 2.typu

Tým Setřes diabetes & Jídelní plán | 19.3.2024

Velikonoce jsou časem radosti, rodinných shromáždění a bohaté hostiny. Pro lidi s cukrovkou 2. typu mohou však tyto svátky představovat výzvu. Kontrola příjmu cukru a udržování stabilní hladiny glukózy v krvi mohou být při oslavách náročné. Jak si užít tyto svátky naplno a bez starostí? Máme pro vás pár tipů…

Velikonoce jsou již téměř tady. Mnoha diabetiků však tyto svátky znepříjemňují starosti z jídla. Při cukrovce 2 typu a snaze o její remisi (úplný ústup cukrovky) hraje strava klíčovou roli a při optimálních výsledcích je důležitá právě dlouhodobá kontrola stravování. Jak si však nezkazit vaši dosavadní snahu a přesto si užít svátky naplno a beze strachu z jídla? Přečtěte si pár tipů, na co si dát při velikonočních oslavách pozor.

Glykémie

V první řadě nesmíme zapomínat na měření glykémií. To je důležité zejména, když vybočujete ze své stálé diety. Velikonoční jídla často obsahují velké množství sacharidů a tuků, což může způsobit nárůst hladiny cukru v krvi. Pravidelné měření vám umožní sledovat, jak reagujete na jednotlivé potraviny a podle toho si sváteční menu upravíte tak, aby vám nelétaly glykémie v nebesích.

Cílové “zdravé” hodnoty krevního cukru, o které se snažíme, jsou následující: 

  • nalačno 3,5 – 5,3 mmol/l 
  • za 1 hodinu od začátku jídla 5,0 – 7,8 mmol/l
  • za 2 hodiny od začátku jídla  5,0 – 6,7 mmol/l 

Snížení glykémií nalačno do zdravých hodnot je obvykle delší proces, který zahrnuje zhubnutí nadměrných tukových zásob. V případě glykémií po jídle ale vidíte téměř ihned, zda byl pokrm hůře nebo lépe sestavený.

Sladkosti

Sladké dobroty jako čokoládová vajíčka a cukrové pečivo jsou neodmyslitelnou součástí Velikonoc. Avšak pro diabetiky je důležité dbát na to, aby se vyhnuli nadměrnému příjmu cukru, který může způsobit prudký nárůst hladiny cukru v krvi. Můžete zvážit zdravější alternativy klasických dobrot. Klasickou bílou mouku můžete nahradit celozrnnou špaldovou nebo můžete vyzkoušet některé z receptů s minimálním množstvím sacharidů. Cukr pak můžete nahradit vhodnými sladidly, jako jsou například čekankový sirup, erytritol nebo stevia. Zkuste si sladké dobroty vytvořit doma. Budete mít tak jistotu, že víte, co všechno obsahují a budete si je moci připravit ve zdravější verzi. V naší databázi receptů naleznete mnoho chutných a hlavně vhodných receptů při cukrovce 2.typu.

Velikonoce s cukrovkou 2.typu

Alkohol

Alkoholické nápoje mohou mít na osoby s cukrovkou 2. typu několik negativních vlivů a proto bychom se měli jejich konzumaci vyhýbat. Alkohol a alkoholické nápoje mohou obsahovat velké množství cukru. Sladká vína, míchaná koktejly nebo likéry jsou často plné sacharidů, což může zvýšit glykémii a přispět k metabolickým komplikacím spojeným s cukrovkou. Konzumace alkoholu má také vliv na hladinu cukru v krvi a může dokonce i vést k hypoglykémii. A to ani nemluvíme o jeho vysoké energetické hodnotě. Proto je důležité konzumovat alkohol s mírou a vědět, jak ovlivní vaši hladinu cukru v krvi. 

Přejídání se

Oslavy s sebou nesou hromady chutného jídla či nápojů. Je ale potřeba naslouchat signálům našeho těla a vyhnout se přejídání. Jedním z hlavních rizik je nárůst hladiny glukózy v krvi. Nadměrný příjem sacharidů a kalorií může způsobit prudký nárůst hladiny cukru v krvi, což může vést k hyperglykémii (vysoká hladina cukru v krvi). U lidí s cukrovkou 2. typu, kteří mají problémy s metabolismem cukrů, může být tento nárůst ještě výraznější a obtížně řiditelný.

Přejídání také vede k nárůstu tělesné hmotnosti a obezity. Pro osoby s cukrovkou je důležité udržovat zdravou tělesnou hmotnost, neboť obezita zhoršuje kompenzaci onemocnění a zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění, hypertenze a jiných metabolických poruch spojených s cukrovkou. Užijte si jídlo během svátků, ale dejte si pozor na velikostí porcí a obsah talíře. Ideální, abyste si ke každému chodu dopřáli i zeleninu a dbali na dostatečné zastoupení bílkovin.

A v neposlední řadě, nezapomeňte na fyzickou aktivitu. Aktivní svaly rychleji vychytají glukózu z krve a pomohou k lepší glykémii po jídle. Nemusí se ale jednat o velkou aktivitu, třeba běh, plavání nebo posilování. K aktivizaci svalů bude stačit například i krátká procházka po jídle. 

Tipy na velikonoční pochoutky

A teď k té veselejší části Velikonoc. Velikonoce s sebou nesou mnoho tradičních a hlavně chutných jídel. Ty ale v některých případech vůbec nejsou vhodné pro člověka s cukrovkou. Abyste se těchto dobrot nemuseli vzdát, máme tu pro vás vhodnější alternativy. Hladinu krevního cukru vám zdaleka tolik nevystřelí a ještě si pochutnáte!

Strava a úprava životního stylu hraje klíčovou roli při zvládání cukrovky 2. typu. A my víme, že je mnohdy náročné zjistit jak nato, aniž byste se museli v životě omezovat. Proto jsme pro vás vytvořili další kolo našeho úspěšného minikurzu, který je navíc zcela zdarma. Za tři dny vám povíme vše, co byste měli vědět o cukrovce, životním stylu či samotném stravování. Minikurz probíhá od 17.4. do 19.4.2024. Přihlásit se můžete na tomto odkazu.

Team Jídelní plán

Team Jídelní plán

Misí webové aplikace Jídelní plán je být pomocníkem na cestě pacientů k trvalé změně životního stylu a k jejich zdravějšímu JÁ. Chceme nabízet uživatelům kvalitní a ucelené informace o výživě a jejím vlivu na zdraví, v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky a podporovat je ve změně pomocí naší webové aplikace a jejích programů Setřes diabetes a DiaMáma.
jídelníček pro diabetiky zdarma
jídelníček při cukrovce zdarma

Další články, které by vás mohly zajímat…

Léto a cukrovka 2. typu: Pitný režim

Léto a cukrovka 2. typu: Pitný režim

V horkých letních dnech je pitný režim klíčovým pro správné fungování organismu. U cukrovky 2. typu je to zvláště důležité. Jak tedy na pitný režim během léta?

VÍCE INFORMACÍ 

Dopřejte svému zdraví více

V článcích najdete základní informace. To opravdu nejpřínosnější vás ale čeká v našich online kurzech s podpůrnou aplikací. 

online nutricni poradenstvi pro diabetiky

Členství DiaKlub

Komunita proaktivních pacientů, kteří chtějí dlouhodobě na svém zdraví pracovat. Pravidelné přednášky, možnost ptát se nutriční terapeutky, jídelníčky a online chytrý dia deník.

Online kurz DiaZáklad

Během 10 dní se v 10 lekcích naučíte to nejdůležitější. Vyhnete se tak 90% zbytečných chyb, které pacienti běžně dělají a zvyšují si tak glykémie. 

vzdělávací program pro diabetiky život 2.0

Online kurz Život 2.0

Během šesti měsíců vás tým odborníků povede krok po kroku zlepšením stravy a životního stylu, abyste se mohli pokusit o výrazné zlepšení až ústup prediabetu nebo cukrovky 2. typu

Doporučujeme se pro začátek přihlásit do DiaKlubu , který vám pomůže s motivací udržet se dlouhodobě na cestě za zdravějším životním stylem. K DiaKlubu je vhodné objednat DiaZáklad, díky němuž získáte skvělý přehled a vyhnete se 90% zbytečných chyb.

Pokud jste připraveni postit se do zásadní změny a pokusit se nemoc výrazně zlepšit, pak nečekejte a přihlašte se do Život 2.0.

Zajímalo by vás něco dalšího?

Pokud máte dotaz, napište nám přes tento formulář. Odpovíme jak jen to bude možné.