Prediabetes: signál, který nesmíte ignorovat
Tým Setřes diabetes & Jídelní plán | 23.5.2025
Prediabetes je stav, kdy hladina cukru v krvi už není v normě – ale zatím nejde o cukrovku. Nicméně právě teď je skvělá chvíle zasáhnout, než se z něj diabetes 2. typu opravdu rozvine.

Možná vám lékař řekl, že máte „zvýšený cukr“, nebo „prediabetes“. Ačkoliv ještě nejde o plně rozvinutou cukrovku 2. typu, vaše tělo už dává najevo, že hladiny krevního cukru glukózy nedokáže udržet ve zdravých hodnotách. Prediabetes tedy nesmíme chápat jako „mírnější“ nebo snad dokonce „neškodný“ stav. Jeho zlehčování by byla obrovská chyba.
Prediabetes můžeme označit za předskokana diabetu 2. typu. Pokud nedojde k potřebným změnám v životosprávě, v mnoha případech se z něj do několika let cukrovka skutečně rozvine. Navíc i prediabetes nevzniká ze dne na den – až o řadu let ho předchází inzulinová rezistence, tedy snížená citlivost buněk na hormon inzulin. Ta je často prvním tichým signálem, že metabolismus glukózy přestává fungovat správně. A to již dlouho před tím, než se glykémie vůbec dostanou mimo normu!
K inzulinové rezistenci přispívá řada faktorů, mezi ty nejvýznamnější řadíme nadměrný obvod pasu (ten je zevním projevem tuku uloženého nezdravě v játrech, svalech, slinivce a dalších orgánech), nevhodnou skladbu jídelníčku, nízkou fyzickou aktivitu, nekvalitní a nedostatečný spánek, chronické působení stresu, narušený mikrobiom, kouření a také konzumaci alkoholu. Inzulinová rezistence je projevem takzvané energetické toxicity – metabolického nezdraví.

Prediabetes: Možné následky
Už samotná inzulinová rezistence s sebou nese určitá rizika pro naše tělo, ačkoliv máme hladiny krevního cukru zatím v pořádku. Je jedním z nejvýznamnějších podkladů pro vznik vysokého krevního tlaku, zhoršeného lipidového profilu neboli zvýšených hladin krevním triglyceridů a LDL-cholesterolu a snížených hodnot HDL-cholesterolu, a tedy i rizikovým faktorem civilizačních chorob, nejen těch kardiovaskulárních. Mezi následky inzulinové rezistence rovněž patří i vyšší pravděpodobnost výskytu některých nádorových onemocnění, zvýšené kyseliny močové a dny, chronických zánětlivých procesů, polycystických vaječníků, či Alzheimerovy choroby.
Nadměrný přísun kalorií společně se sníženou citlivostí buněk na inzulin navíc nutí betabuňky slinivky produkci tohoto hormonu déle navyšovat, čímž se postupně vyčerpávají… až přestanou těmto velmi vysokým nárokům stačit. Problémy eskalují, organizmus již nedokáže udržet hladiny krevního cukru v normě. A lékař pak při kontrole diagnostikuje prediabetes či rovnou cukrovka 2. typu.
Inzulínová rezistence a dlouhodobě vyšší glykémie mohou v těle postupně spustit mnohé škodlivé změny. Už ve fázi prediabetu může docházet k:
- poškození cév, které zvyšuje riziko srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice,
- postižení nervů (neuropatii) – typicky se může objevit brnění, pálení nebo necitlivost v prstech,
- snížení funkce ledvin (nefropatii),
- poruchám zraku, mnohy až nevratným, a to nejen kvůli postižení oční sítnice (retinopatii).
Všechny tyto a mnohé další závažné komplikace, které významně snižují kvalitu života, se mohou objevit ještě předtím, než vám lékař oficiálně diagnostikuje plně rozvinutou cukrovku 2. typu. Při prediabetu je riziko, že k nim dojde, “pouze” o něco nižší – ale rozhodně ne zanedbatelné.
Prediabetes: Léčba
Nečekejte, až bude pozdě! Prediabetes nemusí přejít v cukrovku, ani nemusí vést v blízké budoucnosti k následkům na zdraví – ale pokud se nic nezmění, je pravděpodobnost vzniku závažnějších problémů poměrně vysoká. Mnozí lidé totiž váhají právě v této fázi. Necítí bolest, nemají akutní příznaky, mnozí ani doma nemají glukometr, a tak je jednoduché situaci přehlížet nebo odkládat řešení.
Přitom právě teď máte obrovskou šanci s tím něco udělat. Základem úspěšné léčby prediabetu je úprava vaší stravy a celkové životosprávy a shození nadměrných tukových zásob. Nejlépe, pokud k tomu vybudujete i nějakou svalovou hmotu navíc.

Prediabetes není konec – je to výzva
Výzva k tomu, abyste si své zdraví vzali zpět do vlastních rukou. Je to šance zpomalit nebo úplně zastavit rozvoj diabetu 2. typu. Čím dříve s úpravami stravy a životního stylu začnete, čím dříve snížíte obvod svého pasu a dostanete hladiny krevního cukru do normy, tím větší je pravděpodobnost, že se u vás cukrovka vůbec nerozvine a také že se nedostaví komplikace plynoucí z inzulinové rezistence a prediabetu.
Prediabetes často přichází bez zjevných příznaků. A tak je přirozené, že se v tom člověk zpočátku trochu ztrácí. Nepotřebujete ale žádnou zázračnou dietu, ani extrémní cvičení program. Jen jasný plán, správné informace, trochu podpory a ochotu začít.
Pokud právě teď váháte, co přesně udělat jako první, máme pro vás tip – kurz DiaZáklad. Ten vás během 10 lekcí provede těmi nejdůležitějšími kroky:
- pochopíte, jak prediabetes vzniká a jak s ním bojovat,
- zjistíte, co vše ovlivňuje glykémie,
- naučíte se základní principy a pravidla výživy (platné nejen při cukrovce),
- objevíte, jakými chybami ve stravě si (možná nevědomky) škodíte,
- a dostanete vzorové jídelníčky a další konkrétní tipy na to, co změnit hned zítra, bez stresu a extrémů.
Kurz probíhá online, takže si ho můžete projít v klidu, vlastním tempem z pohodlí domova, přístup ke kompletnímu obsahu budete mít celých 6 měsíců. Podpůrná aplikace vám navíc bude průběžně počítat vaše individuální stravovací cíle, pomůže vám sledovat vaši stravu a hladiny krevního cukru, a ladit tak váš jídelníček. Nebuďte na prediabetes sami. Díky kurzu DiaZáklad získáte jistotu, že děláte správné první kroky – než bude pozdě.
Pro více zajímavých informací či tipů pro lepší glykémie nás nezapomeňte sledovat na našich sociálních sítích.