DIA POD KONTROLOU - vzdělávací minikurz pro pacienty s diabetem 2. typu

Léto s cukrovkou 2. typu: Dokonalé letní osvěžení a recepty na zdravé zmrzliny pro diabetiky

Team Jídelní plán | 10. 8. 2023

Léto je obdobím slunce, tepla a radosti. Pro osoby, které mají diabetes 2.typu může však toto období představovat i obrovskou výzvu udržet si zdravý životní styl a optimální stravování, v souladu s jejich dietou. V létě jsme totiž v pokušení vychutnat si studené zmrzliny, ledové koktejly, spoustu čerstvého ovoce či jiné dobroty, které prostě k tomuto období patří. Nemusíte se však bát. Existuje mnoho způsobů, jak si užít léto a zároveň si udržet kontrolu nad svou cukrovkou. Je jen důležité více sledovat to, co sníme a vyhledávat zdravějśí varianty. Proto jsme si pro vás připravili pár tipů pro zdravé letní osvěžení.

Letní nápoje pro diabetiky a dodržování hydratace

Pitný režim je klíčový pro udržení zdraví, dobrého fungování organismu a dokonce i pro hubnutí. Pravidelný příjem tekutin pomáhá udržovat optimální hydrataci, zlepšuje fyzický výkon a duševní koncentraci. Je proto důležité mu věnovat velkou pozornost  a zajistit si dostatečný přísun tekutin po celý den, neboť nedostatek vody v těle může mít negativní dopady na zdraví, výkon a celkovou pohodu.

Denní příjem tekutin by měl být přibližně 2–3 litry (přesné množství je individuální a záleží na jednotlivci), přičemž v horkých letních dnech by měl být ještě vyšší. Ideálním pomocníkem pro utišení žízně je čistá voda. Vyhněte se slazeným nápojům a džusům – zvyšují hladiny krevního cukru a obsahují mnoho jednoduše zkonzumovatelných kalorií. Nezoufejte, i obyčejná voda se dá vylepšit tisíci způsoby a pitný režim už tak pro vás nemusí představovat strašáka…

Voda s ovocem

Využijte plody z vaší zahrady. Jahody, maliny či jiné ostružiny, které dozrávají v tomto období obsahují množství vitamínů jako například vitamín C či draslík. Lesní ovoce má navíc minimum cukrů. Voda s plátkami okurky, melounu, citrónů či s lístky máty vám neposkytne jen velké množství vitamínů, ale k tomu i pozitivně ovlivňuje vaši pleť.

Domácí ledový čaj

Skvělá varianta, pokud vás už voda z kohoutku nebaví. Připravte si nálev večer, nechte ho zchladit a uložte přes noc do lednice. Čaje obsahují mnoho atinoxidantů – zejména ty kvalitní, sypané zelené a černé čaje. Pokud doma máte bylinky, můžete vyzkoušet čaj z nich – máta, meduňka, šalvěj a další. Navíc si do čaje v létě můžete hodit pár kostek ledu, ozdobit ovocem a máte výborný domácí ledový čaj.

Domácí limonády

Domácí limonády zařazené do vašeho pitného režimu mají hned několik výhod. Okamžitě uhasí pocit žízně v horkých dnech, osvěží vaše tělo, jsou nabité množstvím vitamínů a každý si je může udělat podle vlastních preferencí či chutí. Navíc v létě dozrává mnoho druhů ovoce, které lze při přípravě využít. Udělejte si domácí limonády ze šťávy z čerstvého ovoce a vody. Snažte se omezit množství přidaného cukru a upřednostňujte ovoce s nižším obsahem cukru, jako jsou borůvky, jahody nebo maliny. Pokud už potřebujete osladit, sáhněte spíše po přírodních sladidlech jako čekankovém sirupu nebo erythritolu či xylitolu. Zajímá vás téma sladění při cukrovce více? Připravili jsme pro vás komplexní článek.

Ledové osvěžení – zdravá dietní zmrzlina pro cukrovkáře

Horké letní dny si žádají ledovou dobrůtku – zmrzlinu. Tato letní dobrota však pro mnohé představuje strašáka. Jaké zmrzliny jsou pro cukrovkáře vhodné? Pokud se snažíte zhubnout nebo vám diagnostikovali prediabetes či diabetes 2.typu, pravděpodobně se v zájmu svého zdraví vyhýbáte klasickým zmrzlinám, protože jsou plné cukru a nekvalitních tuků. Vybírejte zmrzliny co nejméně slazené a dejte si je nejlépe až jako dezert po jídle a poté zařaďte procházku. Můžete si také připravit domácí neslazenou zmrzlinu či nanuky z mraženého ovoce a jogurtu, smetany, tvarohu či kokosového mléka.

A jak si vyrobit tuto studenou pochoutku doma? Máme tu pro vás pár nápadů…

  • Mražené ovoce: Místo tradiční zmrzliny zkuste mražené ovoce, jako jsou nektarinky, jahody, maliny či borůvky. Můžete také zkusit mražené banány nebo mango, ale tyto typy ovoce obsahují přirozeně více cukru. Stačí je mražené rozmixovat a získáte lahodný a přirozeně sladký dezert.
  • Tvarohová zmrzlina: Smíchejte nízkotučný tvaroh s trochou medu a vanilkovým extraktem. Tuto směs dejte zmrazit a můžete si vychutnat vlastní tvarohovou zmrzlinu.
  • Vlastní zmrzlinové tyčinky: Můžete si vyrobit vlastní zmrzlinové tyčinky. Stačí smíchat kokosové mléko s ovocem a eventuálně přidat kousky čokolády s vysokým obsahem kakaa. Nalijte směs do formiček na zmrzlinu a nechte zmrazit.
Borůvkové nanuky
Broskvová tvarohová zmrzlina
Malinová domací zmrzlina

Pamatujte, že i při užívání zdravých variant letních nápojů a zmrzlin musíte myslet na svou hladinu cukru v krvi a dodržujte doporučení lékaře ohledně stravy a léků. Léto s cukrovkou 2. typu nemusí znamenat omezení radosti z osvěžujících nápojů a sladkých pokušení. Díky kreativním a zdravým alternativám si můžete plně vychutnat slunečné dny a zároveň pečovat o své zdraví. Zdravé letní nápoje a zmrzliny nabízejí bohatou škálu chutí, které vám umožní spojit chuťový zážitek s péčí o svou hladinu cukru v krvi.

Team Jídelní plán

Team Jídelní plán

Misí webové aplikace Jídelní plán je být pomocníkem na cestě pacientů k trvalé změně životního stylu a k jejich zdravějšímu JÁ. Chceme nabízet uživatelům kvalitní a ucelené informace o výživě a jejím vlivu na zdraví, v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky a podporovat je ve změně pomocí naší webové aplikace a jejích programů Setřes diabetes a DiaMáma.

Další články, které by vás mohly zajímat…

Ovoce a cukrovka 2. typu

Ovoce a cukrovka 2. typu

Ovoce je oblíbenou potravinou. Kvůli obsahu přirozených cukrů jsou ale otázky o jeho vhodnosti při cukrovce na místě. My vám povíme, jak ho do jídelníčku začlenit správně, aby glykémie nezvedalo příliš.

Chcete pro sebe více?

Vzorový jídelníček, tipy na zdravé recepty a komplexní informace?

V našich článcích najdete základní informace. To pravé „zlato“ na vás čeká v našich online programech. 

Online kurz DiaZáklad

Kurz shrnuje, co by měl znát úplně každý cukrovkář. Pro pacienty, kteří pro sebe chtějí “začít něco dělat” a poznat základy. 10 lekcí během 10 dní. 

vzdělávací program pro diabetiky život 2.0

Online kurz Život 2.0

Pro pacienty, kteří chtějí nemoc výrazně zlepšit nebo ji až úplně setřást (dosáhnout tzv. remise) a případně se i zbavit léků. 3 intenzivní měsíce změn a podpory. 

online nutricni poradenstvi pro diabetiky

Online nutriční poradna

Individuální nutriční konzultace s nutričním terapeutem přímo pro diabetiky 2. typu. Dlouhodobě udržitelné výsledky, bez extrémů, bez hladu i „zázračných pilulek a hubnoucích nápojů“.