jídelníček pro diabetiky zdarma

Cukrovka na cestách: Tipy pro cestování a dovolenou s diabetem 2. typu

Team Jídelní plán | 16. 8. 2023

Léto se obvykle nese ve znamení různých výletů či dovolených a všichni se celý rok těšíme na to, až během letních měsíců opět ochutnáme příchuť svobody a vytvoříme si nové vzpomínky. Pro diabetiky 2. typu může ale cestování představovat určité výzvy. S pečlivým plánováním a vhodnými opatřeními si však můžete užít každý moment vašeho volna naplno. V tomto článku vám přinášíme užitečné tipy a rady, jak si užít cestování a dovolenou s diabetem 2. typu beze strachu o vaše zdraví.

Cukrovka na cestách

Lepší být připraven, než překvapen

Důležitost plánování platí právě u diabetu 2. typu dvojnásob. Při balení na cestu si nezapomeňte vzít dostatek zásob inzulinu nebo perorálních léků na diabetes, glukometr, testovací proužky, lancety a případně i další potřeby. Mějte vždy dostatek léků na celou dobu vaší cesty a raději si přibalte i něco navíc pro případ nouze nebo neočekávaného prodloužení pobytu mimo domu. Také je vhodné vaše cestovatelské plány před odjezdem probrat s vaším lékařem nebo diabetologem. Ujistěte se že je pro vás cesta bezpečná a váš zdravotní stav stabilní.

Správně nastavený a naplánovaný jídelníček je základ

Na cestách se stravování může stát nepravidelným, a to může ovlivnit hladinu cukru v krvi. Snažte se plánovat své jídlo dopředu a vybírejte si jídla s nižším obsahem cukru a sacharidů. Pokud budete cestovat do cizí země, pokuste se předem seznámit s místní kuchyní a dozvědět se, jaké potraviny a typy jídel jsou pro vás nejvhodnější. 

Vytvoření správného jídelníčku či výběr pokrmu může být někdy při stravování mimo domov velký oříšek. Proto jsme si pro vás připravili pár tipů na vhodné svačiny na cesty…

  • Obložený celozrnný chléb: Připravte si tenké plátky žitného kvasového chleba, který je bohatší na vlákninu a má nižší glykemický index. Stejně jako ovoce ho ale doplňte dostatkem bílkovin. Můžete si připravit sendviče s libovým masem, tuňákem, vejci či sýrem a zeleninou.
  • Zelenina s hummusem: Připravte si nakrájenou zeleninu, jako jsou mrkev, okurka, paprika, nebo brokolice, a podávejte ji s hummusem. Hummus je kromě sacharidů i zdrojem bílkovin a vlákniny.
  • Sušená maso, jerky a sýry: Skvělou volbou jsou trvanlivé zdroje bílkovin, například sušené maso, jerky (pozor ale na jeho složení), lyofilizované sýry či pečené sýrové krekry bez mouky.
  • Ořechy a semínka: Vhodnou volbou jsou ořechy, jako jsou mandle, kešu, lískové oříšky nebo vlašské ořechy, a semínka, například slunečnicová nebo dýňová. Ze lněných či chia semínek si můžete předem upéct krekry. Ořechy a semínka jsou bohaté na zdravé tuky a vlákninu, které pomáhají udržovat pocit sytosti.
  • Ovoce: Připravte si čerstvé ovoce s nižším obsahem cukrů, jako jsou jahody, maliny, borůvky a jiné drobné bobulovité ovoce. Vhodné mohou být i jablka, broskev, švestky, vodní meloun nebo pomeranč. Obsah vlákniny pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, ovoce ale doplňte zdrojem bílkovin, což dálé pomáhá snížit glykemickou odpověď ovoce a zároveň zajistí delší zasycení. Dobrou volbou je šunka, sýr, tvaroh, jogurt nebo alespoň zmiňované ořechy.

Důležité je sledovat obsah cukrů a sacharidů v potravinách a dbát na jejich konzumaci v rámci dobře sestaveného diabetického jídelníčku. Pamatujte také na pravidelnost a snažte se nevynechávat žádné z vašich obvyklých denních jídel, abyste se vyhnuli zbytečným výkyvům glykémií.

Mozzarelové veky
Domácí semínkové krekry
Tvarohové housky

Více tipů spolu s dalšími konkrétními recepty můžete najít na našich webových stránkách www.jidelniplan.cz.

Dbejte na hydrataci

Pravidelný příjem vody a minerálů pomáhá udržovat optimální hydrataci, zlepšuje fyzický výkon a duševní koncentraci. Je proto důležité věnovat příjmu tekutin velkou pozornost a zajistit si jejich dostatek během celého dne, neboť nedostatek vody a elektrolytů v těle může mít negativní dopady na zdraví, výkon a celkovou pohodu.

Denní příjem tekutin by měl být přibližně 2–3 litry (přesné množství je individuální a záleží na jednotlivci). Zvláště v teplých klimatických podmínkách je důležité udržovat si dostatečnou hydrataci, a proto mějte vždy u sebe láhev s vodou a pijte pravidelně. Vhodné je prostřídat i minerálky. Vyhněte se sladkým nápojům a alkoholu, které mohou ovlivnit hladinu cukru v krvi a mají vysokou kalorickou hodnotu.

Cukrovka na cestách

Diabetes 2. typu může vaše cestovatelské plány zkomplikovat, ale určitě není překážkou. Při dostatečné přípravě a dodržování správného stravování si vaši dovolenou můžete užít naplno a bez starostí o vaše zdraví. Máte-li ohledně cestování s cukrovkou jakékoliv dotazy, obraťte se na vašeho lékaře, případně na nás. Nyní nabízíme online konzultace s našimi nutričními terapeuty, kteří vám pomohou s vaší přípravou na cestu a vy si tak budete moci plně užít léto plné dobrodružství či odpočinku.

Team Jídelní plán

Team Jídelní plán

Misí webové aplikace Jídelní plán je být pomocníkem na cestě pacientů k trvalé změně životního stylu a k jejich zdravějšímu JÁ. Chceme nabízet uživatelům kvalitní a ucelené informace o výživě a jejím vlivu na zdraví, v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky a podporovat je ve změně pomocí naší webové aplikace a jejích programů Setřes diabetes a DiaMáma.
jídelníček pro diabetiky zdarma
jídelníček při cukrovce zdarma

Další články, které by vás mohly zajímat…

Léto a cukrovka 2. typu: Pitný režim

Léto a cukrovka 2. typu: Pitný režim

V horkých letních dnech je pitný režim klíčovým pro správné fungování organismu. U cukrovky 2. typu je to zvláště důležité. Jak tedy na pitný režim během léta?

VÍCE INFORMACÍ 

Dopřejte svému zdraví více

V článcích najdete základní informace. To opravdu nejpřínosnější vás ale čeká v našich online kurzech s podpůrnou aplikací. 

online nutricni poradenstvi pro diabetiky

Členství DiaKlub

Komunita proaktivních pacientů, kteří chtějí dlouhodobě na svém zdraví pracovat. Pravidelné přednášky, možnost ptát se nutriční terapeutky, jídelníčky a online chytrý dia deník.

Online kurz DiaZáklad

Během 10 dní se v 10 lekcích naučíte to nejdůležitější. Vyhnete se tak 90% zbytečných chyb, které pacienti běžně dělají a zvyšují si tak glykémie. 

vzdělávací program pro diabetiky život 2.0

Online kurz Život 2.0

Během šesti měsíců vás tým odborníků povede krok po kroku zlepšením stravy a životního stylu, abyste se mohli pokusit o výrazné zlepšení až ústup prediabetu nebo cukrovky 2. typu

Doporučujeme se pro začátek přihlásit do DiaKlubu , který vám pomůže s motivací udržet se dlouhodobě na cestě za zdravějším životním stylem. K DiaKlubu je vhodné objednat DiaZáklad, díky němuž získáte skvělý přehled a vyhnete se 90% zbytečných chyb.

Pokud jste připraveni postit se do zásadní změny a pokusit se nemoc výrazně zlepšit, pak nečekejte a přihlašte se do Život 2.0.

Zajímalo by vás něco dalšího?

Pokud máte dotaz, napište nám přes tento formulář. Odpovíme jak jen to bude možné.