DIA POD KONTROLOU - vzdělávací minikurz pro pacienty s diabetem 2. typu

Cukrovka: její typy, příčiny, příznaky a léčba

MUDr. Hana Krejčí, Ph.D – team Jídelní plán | 18. 8. 2023

Cukrovka je onemocnění, které postihuje stále více lidí po celém světě. Pokud jste právě obdrželi tuto diagnózu, nezoufejte. S dostatečnými znalostmi a podporou se můžete naučit tuto nemoc efektivně kompenzovat a vést plnohodnotný život. Tento článek vám dá přehled ohledně typů cukrovky, jejích příčin, příznaků cukrovky i léčby.

cukrovka - její typy, příčiny, příznaky a léčbu vysvětluje následující článek

Co je cukrovka?

Cukrovka, neboli odborně diabetes mellitus, je chronické metabolické onemocnění, které ovlivňuje zpracování cukru (glukózy) v těle. Projevuje se zvýšenými hladinami cukru v krvi.

Inzulín, hormon produkovaný ve slinivce, umožňuje buňkám vstřebat glukózu a použít ji jako zdroj energie. U pacientů s cukrovkou je však produkce inzulínu klesající až nulová (cukrovka 1. typu a LADA), z genetických příčin narušená (typ MODY) nebo je využití inzulínu buňkami těla omezené (cukrovka 2. typu, prediabetes a těhotenská cukrovka).

Rozdíl mezi cukrovkou 1. typu a 2. typu – odlišné typy cukrovky

Cukrovka 1. typu, nebo-li diabetes 1. typu, je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém těla útočí na vlastní buňky produkující inzulín – beta buňky slinivky (pankreatu). To vede k nedostatku inzulínu. Pacienti jsou proto závislí na pravidelném injekčním podávání inzulínu, aby udrželi normální hladiny cukru v krvi neboli zdravé glykémie. Toto onemocnění se obvykle projevuje už v dětském až pubertálním věku, ale může propuknout i v dospělosti. Pacienti s cukrovkou 1. typu tvoří přibližně 7 % diabetiků v ČR. Podtyp LADA bývá kvůli mnohem pomalejšímu nástupu diagnostikován později v dospělosti, od cukrovky 2. typu ho odlišuje právě přítomnost specifických autoprotilátek v krvi a klesající produkce inzulinu.

Cukrovka 2. typu, nebo-li diabetes 2. typu, postihuje zejména dospělé a vyvíjí se postupně během řady let. Nejprve se rozvíjí inzulínová rezistence, kdy buňky reagují na inzulín slaběji a k přijímání glukózy ho potřebují více. Zvyšující se nároky na produkci inzulínu vyčerpávají pankreatické beta buňky. Později pak produkce tohoto hormonu přestává k udržení normálních glykémií stačit a objevuje se prediabetes a posléze i plně rozvinutá cukrovka 2. typu.

Diabetes 2. typu, dříve označovaný jako stařecká cukrovka, dnes postihuje i stále mladší lidi. Dnes je převažujícím typem cukrovky, trpí jí více 90 % diabetiků. Cukrovka 2. typu je totiž spojena s nadváhou a nezdravým životním stylem. První terapeutický krok by proto měl zahrnovat změnu životního stylu, především zdravější stravu, pravidelnou fyzickou aktivitu a dostatečný spánek. Velkou roli v dobrém zvládání nemoci hraje především redukce hmotnosti – tukových zásob. Někteří pacienti mohou vyžadovat perorální antidiabetika, část i inzulín, aby udrželi optimální hladiny cukru v krvi.

Rozdíl mezi cukrovkou 1. typu a 2. typu

Příčiny cukrovky 2. typu

Proč diabetes 2. typu vzniká? Přesná příčina cukrovky 2. typu není zcela jasná, ale existuje řada faktorů, které mohou zvýšit riziko jejího výskytu. Velkou roli hraje genetika, pokud v rodině někdo trpí touto chorobou, může se zvýšit i vaše riziko. Významným faktorem je nezdravý životní styl. K rozvoji cukrovky 2. typu přispívá nevyvážená strava s nadměrným příjmem sacharidů a tuků, nedostatek fyzické aktivity a nadváha až obezita.

příčiny cukrovky - co jí často předchází

Nepříznivé ukazatele metabolického zdraví se mnohdy objevují o řadu let dříve než dojde ke zvednutí hladin cukru v krvi nad normu. Zmínit lze například obvod pasu u žen nad 80 cm a u mužů nad 94 cm, poměr obvodu pasu k výšce postavy (WtHR) větší než 0,5, nízké množství svalové hmoty, zvýšený krevní tlak, klesající HDL cholesterol, stoupající triacylglyceroly (TAG, TG, triglyceridy), rostoucí hladiny kyseliny močové či mírně zvýšený parametr zánětu CRP.

Příznaky cukrovky 2. typu

Mezi nejčastější příznaky výrazně zvýšených glykémií patří časté močení, nadměrná žízeň, únava a hubnutí. Inzulínová rezistence a vysoké hladinu cukru v krvi také poškozují cévy a orgány. Mnozí pacienti s cukrovkou 2. typu však zpočátku nemoc nijak nepociťují a žádné zdravotní problémy nepozorují, což zvyšuje důležitost pravidelných kontrol hladiny cukru v krvi. Odhaduje se, že až čtvrtina lidí trpících diabetem 2. typu není diagnostikována – ale i když o své nemoci nevědí, její rizika se jim nevyhýbají.

Diagnostika cukrovky 2. typu

Základním kamenem pro záchyt prediabetu a diabetu 2. typu jsou preventivní kontroly u praktického lékaře, kdy se z krve stanovuje glykémie nalačno a případně i takzvaný dlouhý cukr neboli glykovaný hemoglobin.

Za zdravé hodnoty považujeme hladinu cukru v krvi nalačno do 5,6 mmol/l a glykovaný hemoglobin (HbA1c) do 39 mmol/mol. Vyšší hodnoty již spadají do pásma prediabetu, “předskokana” cukrovky 2. typu. Glykémie nalačno nad 6,9 mmol/l, jakákoliv náhodně naměřená hladina cukru v krvi nad 11 mmol/l a HbA1c nad 48 mmol/mol již ukazují na plně rozvinutý diabetes 2. typu.

Prozatím nejpřesnější obrázek poskytuje orální glukózový toleranční test (OGTT). Tato zátěžová diagnostická metoda zahrnuje změření glykémie nalačno, vypití roztoku se 75 g glukózy a stanovení hladinu cukru v krvi po 2 hodinách, případně i po 1 hodině, od vypití sladkého roztoku.

Rizika a komplikace diabetu 2. typu

Nezdravě vysoké glykémie mohou postupně poškozovat různé orgány a tkáně v těle a zvyšovat riziko dalších chorob. Mezi hlavní komplikace cukrovky 2. typu patří:

  1. Kardiovaskulární onemocnění: riziko srdečního infarktu, srdečního selhání, mozkové mrtvice a dalších cévních onemocnění. Kardiovaskulární komplikace jsou nejčastější příčinou úmrtí pacientů s diabetem. 
  2. Oční komplikace: poškození sítnice (retinopatie), která může vést až ke ztrátě zraku. Cukrovka může také ovlivňovat čočku (způsobovat šedý zákal) a oční tlak (přispívat ke vzniku zeleného zákalu).
  3. Nefropatie: poškození funkce ledvin, což může vést až k jejich selhání.
  4. Neuropatie: poškození nervů, které se projevuje bolestmi, brněním nebo naopak znecitlivěním rukou a nohou.
  5. Oslabení imunitního systému, což zvyšuje riziko zánětů a infekcí a oslabuje procesy hojení poranění.
  6. Diabetická noha: postižení cév a nervů v nohou může vést ke špatně se hojícím ranám, v horších případech i nutnosti amputace končetiny.

Je důležité si uvědomit, že komplikace cukrovky 2. typu mohou být prevencí minimalizovány nebo alespoň zpomaleny. Správně nastavená strava a zdravý životní styl jsou důležitou součástí léčby. Cílem by měla bý normalizace hodnot krevního cukru – udržování glykémií co nejvíce v normálním rozmezí. Odrazovým můstkem pro to, jak strava ovlivňuje cukrovku vám může být naše e-kniha „7 tipů pro lepší glykémie„, kterou si můžete zdarma stáhnout.

Léčba cukrovky 2. typu – změnou stravy a životního stylu, případně léky

Léčba cukrovky 2. typu je komplexní. Zahrnuje změnu jídelníčku a celkového životního stylu, monitorování hladiny cukru v krvi a případně také farmakologickou léčbu. Hlavním prvkem je snaha o dosažení normálních glykémií. V případě nadváhy je velmi důležité snížení množství tělesného tuku. 

Pokud úpravy jídelníčku, pohybu a další prvků životního stylu nestačí, přichází na řadu léčba tabletkami, případně i inzulínem. Cílem léčby je udržet hladinu cukru v krvi v optimálním rozmezí a minimalizovat tak riziko komplikací.

Strava a zdravý jídelníček při cukrovce

Správně sestavený jídelníček hraje v léčbě cukrovky 2. typu klíčovou roli. Dobrých výsledků lze dosáhnout s různými typy stravy – středomořskou, nízkosacharidovou i vegetariánskou. Vždy by však měla obsahovat dostatek bílkovin a naopak omezovat zdroje cukrů i škrobů a dbát na jejich nízký glykemický index. Velmi vhodné je i vyřazení, či alespoň omezení, vysoce zpracovaných potravinářských produktů. Připravili jsme pro vás také vzorový jídelníček pro diabetiky 2. typu – dokáže vám, že jídelníček při cukrovce nemusí být nuda.

zásady stravování při cukrovce
co nejíst při cukrovce

Obrázky výše pochází z naší facebookové skupiny Setřes (pre)diabetes, kde každý týden sdílíme mnoho zajímavých informací. Rádi vás ve skupině uvítáme!

Fyzická aktivita

Pravidelný pohyb má pozitivní vliv na cukrovku 2. typu, protože snižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje celkovou kondici a pomáhá zvládat stres. Dostatek svalové hmoty také zlepšuje citlivost těla na inzulín.

Změny životního stylu

Pro dobrou kompenzaci diabetu 2. typu je důležitý i dostatečný spánek, snížení stresu a odvykání od kouření a konzumace alkoholu. I tyto faktory totiž přispívají k dosažení a udržení zdravé tělesné hmotnosti.

Léky

Pacienti s cukrovkou 2. typu mohou potřebovat léky na snížení hladiny cukru v krvi. Dle zdravotního stavu to mohou být antidiabetika v tabletkách a/nebo injekčně.

Sledování stavu nemoci

Pravidelné monitorování hladiny cukru v krvi je pro úspěšnou léčbu diabetu 2. typu naprosto zásadní. Pacienti by měli chodit na pravidelné kontroly k lékaři a také si sami sledovat glykémie, aby bylo možné kontrolovat, jak léčebný plán funguje a zda je potřeba ho upravit. Pro domácí měření hladiny cukru v krvi slouží buď klasické glukometry na proužky, jejichž určité množství hradí zdravotní pojišťovny, nebo je možné využít i kontinuální senzory glukózy, například Freestyle Libre. Velkou výhodou senzoru je pouhé jedno píchnutí jednou za 14 dnů při aplikaci senzoru a přehled o celodenním chování glykémií. Diabetikům 2. typu jej ale pojišťovny dosud nehradí, nicméně mohou si ho pořídit jako samoplátci.

Je důležité si uvědomit, že každý pacient je jedinečný a léčba cukrovky 2. typu by měla být individuálně přizpůsobena dle jeho podle potřeb a zdravotního stavu. Je proto klíčové postup konzultovat s odborným lékařem a nutričním terapeutem, kteří vám pomohou přesnou a vhodnou léčebnou strategii nastavit.

Komplexní informace o léčbě diabetu spolu se vzorovými jídelníčky najdete v našich vzdělávacích programech – DiaZáklad a Život 2.0.

léčba cukrovky přírodně - stravou a životním stylem

Remise (ústup) cukrovky – šance na nový život

V poslední době se také ukazuje, že cukrovka 2. typu nemusí být jen stále se zhoršující choroba. Je možné dosáhnout remise diabetu, tedy ústupu projevů onemocnění. Při úplné remisi jsou glykémie dlouhodobě v normě bez léků. Při částečné remisi se hladiny cukru v krvi pohybují v pásmu prediabetu.

Snaha o remisi diabetu 2. typu obvykle zahrnuje dvě fáze – intervenční a stabilizační. Intervenční fáze bývá kratší, ale o to intenzivnější. Jejím cílem je brzké zbavení se nadbytečného tuku a dosažení dobrých glykémií. K tomu se používá nízkoenergetická dieta (NED) či ketogenní strava. Následně pacient přechází na jídelníčky méně omezující, snaží se svůj lepší zdravotní stav stabilizovat a dlouhodobě udržet. Vše by mělo probíhat pod dohledem lékaře a nutričního terapeuta.

Pro pacienty, kteří chtějí na remisi cukrovky 2. typu cílit, vznikl náš komplexní tříměsíční program Život 2.0. V něm vás během 12 týdnů provedeme nutnou změnou stravy a životního stylu, abyste se mohli pokusit dosáhnout remise. Čekají vás videolekce a články o diabetu 2. typu a jeho léčbě, na míru sestavené třítýdenní jídelníčky, pomoc našeho týmu a podpůrná aplikace, která vám bude dávat individualizovanou zpětnou vazbu na vámi zapsanou stravu. Pojďte do toho s námi a přihlaste se.

Závěrem…

Diabetes je vážné onemocnění, ale s informovaností a vhodným léčebným plánem lze úspěšně žít i s touto nemocí. Důležité je spolupracovat s odborníky, pravidelně sledovat hladinu cukru v krvi a aktivně pracovat na změně životního stylu. Tímto způsobem můžete dosáhnout dlouhodobé kontroly nad cukrovkou a zlepšit kvalitu svého života.

MUDr. Hana Krejčí, Ph.D. - team Jídelní plán

MUDr. Hana Krejčí, Ph.D. - team Jídelní plán

Působí na 3. interní klinice endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze a na diabetologické a interní ambulanci pro těhotné v porodnici U Apolináře. Věnuje se výuce studentů medicíny a nutriční terapie i laické osvětě o problematice diabetu. Významnou měrou se podílela na formulaci nejnovějších oficiálních postupů pro léčbu těhotenské cukrovky z roku 2017.

Další články, které by vás mohly zajímat…

Ovoce a cukrovka 2. typu

Ovoce a cukrovka 2. typu

Ovoce je oblíbenou potravinou. Kvůli obsahu přirozených cukrů jsou ale otázky o jeho vhodnosti při cukrovce na místě. My vám povíme, jak ho do jídelníčku začlenit správně, aby glykémie nezvedalo příliš.

Chcete pro sebe více?

Vzorový jídelníček, tipy na zdravé recepty a komplexní informace?

V našich článcích najdete základní informace. To pravé „zlato“ na vás čeká v našich online programech. 

Online kurz DiaZáklad

Kurz shrnuje, co by měl znát úplně každý cukrovkář. Pro pacienty, kteří pro sebe chtějí “začít něco dělat” a poznat základy. 10 lekcí během 10 dní. 

vzdělávací program pro diabetiky život 2.0

Online kurz Život 2.0

Pro pacienty, kteří chtějí nemoc výrazně zlepšit nebo ji až úplně setřást (dosáhnout tzv. remise) a případně se i zbavit léků. 3 intenzivní měsíce změn a podpory. 

online nutricni poradenstvi pro diabetiky

Online nutriční poradna

Individuální nutriční konzultace s nutričním terapeutem přímo pro diabetiky 2. typu. Dlouhodobě udržitelné výsledky, bez extrémů, bez hladu i „zázračných pilulek a hubnoucích nápojů“.