DIA POD KONTROLOU - vzdělávací minikurz pro pacienty s diabetem 2. typu

Mám cukrovku: Co to pro mě znamená a jak si s tím poradit

Tým Setřes diabetes & Jídelní plán | 4. 9. 2023

Když vám lékař oznámí, že máte prediabetes nebo rovnou cukrovku 2. typu, může vás to zaskočit. A nejspíš se vynoří spousta otázek. Co to pro mě znamená? Jaké mi hrozí komplikace? Co vše budu muset změnit?  To už nikdy nebudu moci jíst normálně? Vždyť jsem nejedl nijak hrozně! Budu už napořád brát léky? A každou chvíli se píchat do prstů? I když to ze začátku vypadá náročně, nezoufejte! Ano, vaše strava a životní styl se budou muset změnit – tedy pokud chcete dosáhnout co nejlepších hladin cukru v krvi (glykémií), brát co nejméně léků a minimalizovat riziko komplikací neboli následků špatně kompenzovaného diabetu. Ale s námi tuto diagnózu zvládnete v pohodě. V tomto článku projdeme, co by měl nově diagnostikovaný s cukrovkou 2. typu vědět.

Jak se s diagnózou psychicky srovnat?

Diagnóza je často velkým šokem. Tato reakce je normální. Neberte nově zjištěnou nemoc jako své selhání a konec plnohodnotného života. Ke vzniku prediabetu a cukrovky 2. typu přispívá celá řada faktorů. I když mezi nejvýznamnější příčiny patří dlouhodobý nadměrný kalorický příjem a nezdravý životní styl – co se stalo, to už nezměníte. Teď ale máte příležitost začít se o své zdraví starat lépe, leccos ještě půjde zvrátit a napravit.

vznik cukrovky - proč vzniká

Diagnózu rozhodně neberte na lehkou váhu – diabetes je závažné onemocnění a i když zpravidla mnoho let „nebolí“, přináší v delším horizontu při špatné kompenzaci (vyšší hodnoty cukru v krvi) mnoho závažných komplikací (problémy se zrakem či ledvinami, zhoršená hojivost apod.). Cukrovku 2. typu je potřeba správně léčit. Neznamená konec – je spíše velkým upozorněním, že se máme snažit stravovat a žít zdravěji!

Každý jsme jedinečný, a tak by i léčba diabetu 2. typu měla být sestavena každému pacientovi na míru, dle jeho potřeb a zdravotního stavu. Klíčová je samozřejmě spolupráce s vaším lékařem, ať už praktickým či diabetologem – jen on vám může předepsat potřebné léky a zdravotnické prostředky a zajistí vám pravidelné kontroly výsledků léčby.

Dostatek kvalitních informací a podpory

I vy sami byste se měli o své nemoci a možnostech, jak ji zvládnout co nejlépe, informovat. Aktuální odborné poznatky o stravovacích stylech a dalších faktorech životního stylu, které mohu při prediabetu a cukrovce 2. typu pomoci k dosažení normálních glykémií bez nutnosti užívat léky a nebo jen s pomocí metforminu, naleznete na webových stránkách RemiseDiabetu.cz.

Hodně pomáhá, pokud se máte v případě nejistoty kam obrátit. Může to být právě váš lékař, který vám vaše otázky ochotně zodpoví. I jiný diabetik, který nemoc zvládá perfektně ukočírovat, se může hodit. Nebo se přidejte do nějaké skupiny či komunity diabetiků. Spolehlivé informace a podporu naleznete například v naší facebookové skupině Setřes (pre) diabetes. Někdo může potřebovat i pomoc psychoterapeuta, například při záchvatovitém a stresovém přejídání. Lze i online, např. služba Terap.io je zapojena do programů hrazených VZP.

Měření hladiny cukru v krvi

Zvýšené glykémie vám škodí, i když o nich nevíte. Mezi komplikace špatně kompenzovaného diabetu patří například poškození cév, zraku, nervů a ledvin, vysoký krevní tlak, vyšší riziko mozkové mrtvice, srdečních infarktů a některých nádorů a také takzvaná diabetická noha.

Pravidelné a časté domácí měření hladin cukru a jejich zapisování tak určitě není příznakem hypochondrie, naopak je zásadním prvkem v léčbě cukrovky. Je důležité především tehdy, když se teprve učíte poznávat reakce svého těla na jednotlivé potraviny a jejich kombinace v různou denní dobu a když měníte svůj jídelníček a nebo jiné prvky životního stylu. Spolu s výsledky kontrol u vašeho lékaře tak získáte obrázek o tom, zda a jak moc dobře se vám daří cukrovku kompenzovat. Podle toho je pak léčebný plán dále upravován.

K měření glykémií můžete používat jak klasické glukometry s testovacími proužky, které při předepsání perorálních antidiabetik nebo injekčního inzulinu do určité míry hradí zdravotní pojišťovna, tak i kontinuální senzory glukózy. Velkou předností je, že aplikovaný senzor měří množství cukru v krvi neustále po dobu přibližně 2 týdnů. Nevýhodou pak je, že pro diabetiky 2. typu nejsou senzory hrazeny z veřejného zdravotního pojištění – musíte si je platit sami.

U lékaře by vám měl být pravidelně kontrolován glykovaný hemoglin. Lidově se mu říká dlouhý nebo dlouhodobý cukr, v krevním rozboru ho najdete pod zkratkou HbA1c. Vzniká nevratnou reakcí krevního cukru glukózy a krevního barviva hemoglobinu, odráží tak průměrné glykémie za posledních zhruba 8 až 12 týdnů. Nicméně hezký průměr vám může vyjít jak z hezkých čísel – glykémií prakticky stále v normě, tak i z čísel špatných – glykémií poletujících nahoru a dolů jako na horské dráze. A to je právě další důvod, proč je průběžné domácí měření hladin cukru v krvi důležité.

Správně sestavený jídelníček při cukrovce

Strava je při léčbě cukrovky 2. typu a jejího předskokana prediabetu klíčovým prvkem. Zásadní bývá zhubnutí ektopického tuku, obvykle redukce o 5 až 15 % tělesné váhy. Ektopický tuk je tuk uložený v játrech, slinivce a svalech, tedy mimo tukové buňky, do kterých správně patří.

Snížení kalorického příjmu a dosažení normálních glykémií je možné na různých typech stravy. Jak moc budete muset jídelníček upravit je velmi individuální. Někomu bude dostatečně fungovat středomořská či vegetariánská strava s dostatkem bílkovin a rozložením sacharidů s nízkým glykemickým indexem (například luštěnin a celozrnných obilnin). Jiný bude potřebovat stravu nízkosacharidou a další dokonce ketogenní, obsahující do 50 g sacharidů za den, či nízkoenergetickou. Její sestavení už ale vyžaduje spolupráci s lékařem či nutričním terapeutem jí znalým, aby vám nechyběly žádné potřebné živiny. Pozor, stravovací styly obsahující nízké množstvíl cukrů a škrobů se neslučují s některými typy andiabetik , v případě inzulínu je nutné upravit jeho dávkování.

Pojďme si tedy v pěti bodech shrnout, co mají mít všechny zmíněné typy diabetických jídelníčků společné, pokud je chceme sestavit správně a zdravě.

  1. Používáme základní a minimálně zpracované potraviny. Jak je rozeznat popisujeme v separátním článku o základních potravinách. Minimálně zpracované a základní potraviny jsou například maso, domácí masokostní vývar, vnitřnosti, ryby, vejce, neochucené mléčné výrobky, zelenina, ovoce, ořechy a semínka, případně také luštěniny a celozrnné obilniny, některé uzeniny (složením takové, jaké byste si připravili doma) a dále máslo, sádlo, ghí a rostlinné oleje lisované za studena (tzv. panenské), například extra virgin olivový.
  2. Vyhýbáme se vysoce zpracovaným potravinářským produktům. Jak je poznáte najdete opět v separátním článku o zpracovaných a při cukrovce nevhodných potravinách. Vysoce zpracované potraviny jsou obvykle balené, ale může se jednat i o hotové čerstvý výrobky, kupované na kusy nebo váhu. Mívají dlouhé složení, kterému člověk často nerozumí. A ač se některé tváří velmi zdravě, opak bývá pravdou. Čtěte složení na obalu nebo si ho nechte ukázat.
  3. V každém jídle máme dostatek bílkovin. Doporučujeme cílit na minimálně 1 g, spíše ale na 1,5 až 2 g bílkovin na kg hmotnosti a den. Bílkoviny jsou stavební materiál těla, glykémie ovlivňují velmi málo, ale zároveň zasytí hodně a na dlouho. Během hubnutí nás navíc chrání před ztrátou svalové hmoty. Živočišné zdroje bílkovin jsou lépe stravitelné, obsahují všechny potřebné aminokyseliny a většinou i vitamíny a minerály ve větším množství a velmi dobře využitelné formě.
  4. Volíme vhodné zdroje sacharidů v rozumném množství. Cukrovka v podstatě znamená zhoršenou toleranci sacharidů ve stravě, proto preferujeme potraviny s nízkým glykemickým indexem a v nevysokém množství. Glykemický index vyjadřuje rychlost, s jakou potravina ovlivňuje glykémie. Množství sacharidů pak dohromady s ním určuje, jak hodně a na jak dlouho může glykémie narůst. Takže nejen cukr, ale i větší porce pomaleji stravitelných škrobů může zvednout glykémie do nezdravých hodnot.
  5. Tuky si vybíráme kvalitní a nepřeháníme to s nimi. I když sníme méně energie v sacharidech, neboli škrobech a cukrech, tak pořád můžeme nezdravě přibrat z nadbytku tuků na talíři. Ale samozřejmě nějaké tuky potřebujeme, kvůli chuti, zasycení i vitamínům v nich rozpustných. A jaké tuky jsou tedy nejprospěšnější? Přece ty ze základních a málo zpracovaných potravin.

Můžete se inspirovat naším vzorovým jídelníčkem pro diabetiky 2. typu. Uvidíte, že jídelníček při cukrovce může být pestrý a chutný.

Dva příklady, jak si jídlo na talíř správně poskládat – z našeho instagramového profilu. Podobné příspěvky také sdílíme v naší facebookové skupině Setřes (pre) diabetes.

Pohyb hraje při cukrovce zásadní roli

Dostatek svalové hmoty zvyšuje citlivost na hormon inzulin, a tak přispívá k udržení normálních hladin cukru v krvi. Pokud jste se doposud moc nehýbali, pravidelné procházky jsou skvělým začátkem, jak pro sebe v tomto ohledu začít něco dělat. Chůze vám může také pomoci snížit glykémii po dietní chybě. 

Jestliže výrazněji měníte jídelníček, tak možná ani na větší fyzickou aktivitu nebude mít chuť či energii. Nevadí, silová cvičení přidáte později. Pozor, během intenzivnějšího pohybu může dojít k dočasnému zvýšení cukru v krvi, ten by měl ale poté zase poklesnout. U někoho může vyšší míra fyzické aktivity zvyšovat pocit hladu a následný energetický příjem. Je-li to váš příjem, zapisování je dobrým pomocníkem.

Spánek, stres a další faktory

Redukce stresu, lepší vypořádávání se se stresem (stress management), dostatečný a kvalitní spánek a omezení, nebo ještě lépe vynechání, alkoholu a kouření rovněž mohou přispívat k lepší kompenzaci cukrovky.

Špatný a příliš krátký spánek může vést k většímu hladu a chutím na vysoce kalorické potraviny. Navíc snižuje citlivost buněk na inzulin a zvyšuje pravděpodobnost ztráty svalové hmoty během hubnutí. Ke zdravému spaní pomáhá pravidelný režim, pobyt venku na slunci a nižší teplota v ložnici. Negativně pak působí alkohol, nikotin a kofein (především několik hodin před spánkem) a večerní působení umělého modrého světla, například z obrazovek, přístrojů, zářivek, LEDek a jiné běžné osvětlení včetně pouličního.

Jen a jen lze doporučit i omezení působení stresu, nebo alespoň nalezení si metod, jak ho zvládat lépe. Existuje spousta možností, každému více vyhovuje jiná. Zkusit můžete například vědomé dýchání, motlitbu či meditaci, jógu, posilování, procházku, pobyt v přírodě, zahradničení, pletení, šití, poslech hudby nebo třeba četbu. Naopak se snažte vyvarovat přehlcení informacemi a přebuzení emocí ze zpravodajství a sociálních sítí.

Seznam 10 nejdůležitějších věcí pro každého nově diagnostikovaného diabetika 2. typu

Uvědomujeme si, že diagnóza prediabetu či dokonce cukrovky 2. typu je závažná. Ale dnes již víme, že se tato nemoc nemusí neustále jen zhoršovat a že nemusí být potřeba přidávat další a další léky. Připravili jsme pro vás seznam, který vás při sžívání se s cukrovkou povede. A nemusíte být při provádění změn vaší stravy a životního stylu hned dokonalí, hlavní je, že už nakračujete dobrým směrem.

Pokud oceníte ucelené informace o léčbě prediabetu a diabetu 2. typu anebo vedení při potřebných změnách stravy a životního stylu, v našich programech DiaZáklad a Život 2.0 naleznete komplexní výukové materiály a vzorové jídelníčky s aplikací, která vám vypočítá individuální stravovací cíle, nastaví vám jídelníček a bude vám dávat okamžitou zpětnou vazbu na vaši stravu.

co by měl vědět každý diabetik
Team Jídelní plán

Team Jídelní plán

Misí webové aplikace Jídelní plán je být pomocníkem na cestě pacientů k trvalé změně životního stylu a k jejich zdravějšímu JÁ. Chceme nabízet uživatelům kvalitní a ucelené informace o výživě a jejím vlivu na zdraví, v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky a podporovat je ve změně pomocí naší webové aplikace a jejích programů Setřes diabetes a DiaMáma.

Další články, které by vás mohly zajímat…

Ovoce a cukrovka 2. typu

Ovoce a cukrovka 2. typu

Ovoce je oblíbenou potravinou. Kvůli obsahu přirozených cukrů jsou ale otázky o jeho vhodnosti při cukrovce na místě. My vám povíme, jak ho do jídelníčku začlenit správně, aby glykémie nezvedalo příliš.

Velikonoce s cukrovkou 2.typu

Velikonoce s cukrovkou 2.typu

Velikonoce s cukrovkou 2.typu mohou představovat velkou výzvu. Jak si užít tyto svátky naplno a bez starostí či strachu z jídla? Máme pro vás pár tipů…

Chcete pro sebe více?

Vzorový jídelníček, tipy na zdravé recepty a komplexní informace?

V našich článcích najdete základní informace. To pravé „zlato“ na vás čeká v našich online programech. 

Online kurz DiaZáklad

Kurz shrnuje, co by měl znát úplně každý cukrovkář. Pro pacienty, kteří pro sebe chtějí “začít něco dělat” a poznat základy. 10 lekcí během 10 dní. 

vzdělávací program pro diabetiky život 2.0

Online kurz Život 2.0

Pro pacienty, kteří chtějí nemoc výrazně zlepšit nebo ji až úplně setřást (dosáhnout tzv. remise) a případně se i zbavit léků. 3 intenzivní měsíce změn a podpory. 

online nutricni poradenstvi pro diabetiky

Online nutriční poradna

Individuální nutriční konzultace s nutričním terapeutem přímo pro diabetiky 2. typu. Dlouhodobě udržitelné výsledky, bez extrémů, bez hladu i „zázračných pilulek a hubnoucích nápojů“.