jídelníček pro diabetiky zdarma

Ovoce a cukrovka 2. typu

Tým Setřes diabetes & Jídelní plán | 23.4.2024

Ovoce je oblíbenou potravinou. Kvůli obsahu přirozených cukrů jsou ale otázky o jeho vhodnosti při cukrovce na místě. My vám povíme, jak ho do jídelníčku začlenit správně, aby glykémie nezvedalo příliš.

Ovoce a cukrovka 2. typu

Ovoce je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů, vlákniny a fytochemikálií, které mají pozitivní vliv na zdraví. Je však důležité mít na paměti, že tato potravina může, ale také nemusí být pro cukrovkáře vhodná. Při diabetu je správné a vyvážené stravování klíčové a konzumace ovoce může snahu o dosažení dobrých glykémií komplikovat. Nemusí tomu ale tak být, pokud se naučíte ho do jídelníčku dobře začlenit. Povíme vám, jak na to.

Ovoce obsahuje cukry, jako jsou fruktóza, glukóza a sacharóza. I když jsou tyto cukry naprosto přirozenou součástí ovoce, některé druhy jich mohou obsahovat příliš mnoho, což může způsobit vysoký nárůst glykémie po jejich konzumaci.

Každé ovoce má jak určitý obsah cukrů, tak i glykemický index (GI). To je měřítko, které určuje, jak rychle se sacharidy obsažené v potravině dostávají do krevního oběhu a zvyšují hladinu cukru v krvi neboli glykémii. Ovoce s vyšším GI může způsobit rychlejší zvýšení glykémie. Mezi takové druhy ovoce patří například datle a většina sušeného ovoce, dále banány, ananas, mango, či hroznové víno.

Ovoce jako součást jídelníčku při cukrovce 2.typu

Tím však nechceme říci, abyste ovoce zcela vyčlenili z jídelníčku. Ba naopak, ovoce je důležité při správné a vyvážené stravě. Poskytuje tělu potřebné živiny a má nízkou kalorickou hodnotu, a proto je vhodné při hubnutí. Mimo jiné mnohé druhy ovoce, jako například jablka či pomeranče, obsahují dost vlákniny, což podporuje pocit sytosti a zabraňuje přejídání. Je však důležité mít na paměti několik pravidel, se kterými vám po konzumaci ovoce nebudou létat glykémie v nebesích.

  • Omezte množství: I když je ovoce zdravé, je důležité nepřehánět to s jeho množstvím. Doporučuje se konzumovat jednu až dvě porce ovoce denně, přičemž jedna porce odpovídá například jednomu menšímu jablku nebo hrsti jahod.
  • Volte ovoce s nízkým glykemickým indexem: Je vhodné, abyste preferovali ovoce s nižším glykemickým indexem, což znamená, že se v něm obsažené cukry vstřebávají do krevního oběhu pomaleji – a mají menší vliv na glykémii. Mezi takové druhy ovoce patří například jahody, maliny, ostružiny, borůvky, rybíz, hrušky, jablka, třešně, broskve, švestky nebo citrusové plody.
  • Kombinujte s bílkovinami: Kombinace ovoce s bílkovinami pomáhá udržovat stabilní hladiny cukru v krvi. Bílkoviny snižují glykemický index jídla a zpomalují trávení sacharidů, což snižuje rychlost uvolňování cukru do krevního oběhu. Například můžete konzumovat jablko s mandlemi, broskev se švarcvaldskou šunkou nebo tvrdým sýrem, jahody s řeckým jogurtem či tvarohem.
  • Omezte konzumaci ovoce ve formě šťáv: Veškerá vláknina obsažená v celých plodech je odstraněna při výrobě šťáv, což znamená, že šťávy mají vyšší koncentraci cukru a velmi vysoký glykemický index, a mohou způsobit rychlejší zvýšení hladiny cukru v krvi. Doporučuje se omezit konzumaci ovocných šťáv a upřednostňovat celé ovoce. Nepříliš vhodná jsou i smoothie a ovocné koktejly, v nichž byla vláknina narušena mixováním. I to totiž významně zvedá glykemický index.
Ovoce a cukrovka 2. typu

Ovoce, které je vhodné při cukrovce 2.typu

Při dodržování jednoduchých pravidel si můžete ovoce užívat i při cukrovce 2. typu. Je důležité vybírat ovoce s nižším glykemickým indexem (GI) a vyšším obsahem vlákniny, aby se minimalizovalo zvýšení hladiny cukru v krvi po konzumaci. Zde máte pár tipů, které druhy jsou vhodné:

  • Jahody: Jahody mají nízký glykemický index a jsou bohaté na vlákninu. Obsahují také vitamín C a další antioxidanty, které mohou pomoci snížit riziko vzniku komplikací spojených s cukrovkou.
  • Maliny: Maliny jsou dalším ovoce s nízkým glykemickým indexem a vysokým obsahem vlákniny. Obsahují také mnoho antioxidantů a vitaminů, které mohou přispívat k celkovému zdraví.
  • Hrušky: Hrušky mají relativně nízký glykemický index a jsou dobrou zdrojem vlákniny. Obsahují také vitamín C a draslík, který je důležitý pro správnou funkci svalů a nervů.
  • Jablka: Jablka jsou bohatá na vlákninu a mají nízký až střední glykemický index, v závislosti na odrůdě. Obsahují také antioxidanty, jako je quercetin, který má protizánětlivé účinky a může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění spojených s cukrovkou.
  • Borůvky: Borůvky jsou plné antioxidantů a mají nízký glykemický index. Studie naznačují, že konzumace borůvek může pomoci snížit hladinu cukru v krvi a zlepšit citlivost na inzulin.
  • Avokádo: Avokádo není typickým ovocem, ale je bohaté na zdravé tuky, vlákninu a má nízký glykemický index. Přidání avokáda do jídel může pomoci udržovat stabilní hladiny cukru v krvi a zvýšit pocit sytosti.

Pro lepší představu jak správně zakomponovat ovoce do stravy cukrovkáře jsme si pro vás připravili pár receptů. Inspirujte se recepty z naší databáze, kde toho najdete mnohem víc…

Tipy k snídani s ovocem

Ovoce je skvělou volbou i k snídani. Důležité je však, abyste ovoce nekonzumovali samostatně, ale spojili to s jinými zdrojem bílkovin či tuků. Máme tu pro vás pár tipů na chutnou a hlavně vyváženou snídani s ovocem.

Tipy na ovocné dezerty

Kdo by neměl rád sladké? Zakomponujte ovoce i do dezertů. Podívejte se na naše oblíbené recepty.

Strava hraje u cukrovky 2. typu důležitou roli a mnohdy je náročné si jídlo na talíři poskládat správně. Abychom vám s tím pomohli, připravili jsme pro vás e-knihu, kde se o stravování při cukrovce dozvíte vše potřebné. V e-knize zdarma naleznete základy jídelníčku, tipy a triky pro lepší glykémie a ukázkový jídelníček ve dvou výživových směrech. Pro více receptů či rad ohledně stravování se přidejte do naší skupiny na Facebooku.

Team Jídelní plán

Team Jídelní plán

Misí webové aplikace Jídelní plán je být pomocníkem na cestě pacientů k trvalé změně životního stylu a k jejich zdravějšímu JÁ. Chceme nabízet uživatelům kvalitní a ucelené informace o výživě a jejím vlivu na zdraví, v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky a podporovat je ve změně pomocí naší webové aplikace a jejích programů Setřes diabetes a DiaMáma.

Další články, které by vás mohly zajímat…

Cukrovka 2. typu: Ztukovatění jater

Cukrovka 2. typu: Ztukovatění jater

K hromadění tuku v játrech může docházet vlivem konzumace alkoholu, některých léků a zejména pak nezdravého životního stylu. A právě toto nealkoholové ztukovatění jater úzce souvisí s cukrovkou 2. typu.

jídelníček pro diabetiky zdarma
jídelníček při cukrovce zdarma

VÍCE INFORMACÍ

Dopřejte svému zdraví více

V článcích najdete základní informace. To opravdu nejpřínosnější vás ale čeká v našich online kurzech s podpůrnou aplikací.

online nutricni poradenstvi pro diabetiky

Členství DiaKlub

Komunita proaktivních pacientů, kteří chtějí dlouhodobě na svém zdraví pracovat. Pravidelné přednášky, možnost ptát se nutriční terapeutky, jídelníčky a online chytrý dia deník.

Online kurz DiaZáklad

Během 10 dní se v 10 lekcích naučíte to nejdůležitější. Vyhnete se tak 90% zbytečných chyb, které pacienti běžně dělají a zvyšují si tak glykémie. 

vzdělávací program pro diabetiky život 2.0

Online kurz Život 2.0

Během šesti měsíců vás tým odborníků povede krok po kroku zlepšením stravy a životního stylu, abyste se mohli pokusit o výrazné zlepšení až ústup prediabetu nebo cukrovky 2. typu

Doporučujeme se pro začátek přihlásit do DiaKlubu , který vám pomůže s motivací udržet se dlouhodobě na cestě za zdravějším životním stylem. K DiaKlubu je vhodné objednat DiaZáklad, díky němuž získáte skvělý přehled a vyhnete se 90% zbytečných chyb.

Pokud jste připraveni postit se do zásadní změny a pokusit se nemoc výrazně zlepšit, pak nečekejte a přihlašte se do Život 2.0.

Zajímalo by vás něco dalšího?

Pokud máte dotaz, napište nám přes tento formulář. Odpovíme jak jen to bude možné.