DIA POD KONTROLOU - vzdělávací minikurz pro pacienty s diabetem 2. typu

Novoroční předsevzetí při cukrovce 2. typu – nejčastější chyby a jak se jim vyhnout

Tým Setřes diabetes & Jídelní plán | 8.1.2024

Naučte se, jak si dávat ta správná a smysluplná předsevzetí, abyste dosáhli lepších glykémií a nižšího obvodu pasu. A tentokrát neselhali! Jak na to? Inspirujte se v našem článku.

Novoroční předsevzetí při cukrovce 2. typu

Prvního ledna, tedy na Nový rok, si mnoho lidí dává různá předsevzetí. A diabetici 2. typu nebývají výjimkou. Ale stejně jako ostatní, i oni dělají spoustu chyb, které jejich záměr sabotují. Většina předsevzetí tak skončí nezdarem už během prvních několika měsíců po začátku roku.

Přání, abyste dosáhli nižších hladin cukru v krvi a nebo zhubli, ale nemusí být předem odsouzena k zániku. Naopak, vaše šance na zlepšení zdraví mohou být poměrně vysoké, když si dáte předsevzetí správná, smysluplná a opravdu proveditelná.

Jasný cíl

Krásně zní, že chcete jíst zdravě, sportovat, mít normální glykémie a být štíhlí. Ale je to příliš obecné, abyste to mohli považovat za dosažitelný reálný cíl. Konkretizujte! A to jak svoje přání, tak i to, co vás k nim vedlo a do kdy chcete výsledků dosáhnout. Buďte ale realističtí, snaha o příliš velké změny za krátký čas je jen cestou k selhání.

Co si říct a zapsat “Na jaře chci nosit alespoň o velikost menší kalhoty/sukni, bude se mi snáz hýbat a nebudu se tak potit.”, “Do dvou týdnů snížím svoje glykémie po jídle o 1 mmol/l, první výsledky mě nabudí k další snaze o zlepšení.”, či třeba “Moc nemusím zeleninu, ale naučím se ji postupně jíst. Během měsíce ji dokážu mít na talíři místo čtvrtiny každé klasické přílohy nebo pečiva.” a nebo snad “Minimálně třikrát týdně půjdu na dvacetiminutovou procházku, pomůže mi snížit cukr v krvi a trochu posílím tělo na hraní si s vnoučaty.”

Kdykoliv budete mít pocit, že začínáte selhávat, tyto své cíle a důvody, které vás k jejich sepsání vedly, si připomeňte. Pustili jste se do změn především kvůli sobě. Představte si, jak skvělé to bude, když svá předsevzetí přeměníte v realitu.

Menší kroky

Možná teď vaše záměry, poté co jste si je sepsali, vypadají jako příliš velké sousto ke skousnutí. To neznamená, že je máte zahodit a na vše se rovnou vykašlat. To určitě ne! Ale rozdělte si svá přaní do několika kroků či fází.

Potřebujete se zbavit hodně kilogramů? I když my v našem týmu raději používáme jako ukazatel centimetry v pase – tam lépe poznáte, že hubnute tuk a ne svaly. Ať už tak nebo tak, rozpočítejte si váš obrovský redukční plán na čtvrtletí nebo měsíce. Hned to číslo vypadá dosažitelněji.

Potřebuje ve svém životním stylu udělat více změn? Jenže měnit výrazně jídelníček a zároveň začít intenzivně sportovat není dobrý nápad. Bude toho na vás příliš. Nejspíš budete v tom všem ztracení a také unavení, možná i hladoví. Raději na to jděte postupně! Jakmile jeden krok zvládnete, bude si v jeho dodržování jistí, pak teprve pokračujte dál.

Pravděpodobnost selhání bude mnohem nižší, když si nejprve zvyknete na jinou stravu a teprve poté začnete k procházkám přidávat i silová cvičení a další pohybové aktivity. A samozřejmě berte ohled na svůj zdravotní stav a kondici. Cílem je cítit se lépe, ne se zničit!

Nezapomeňte také větší změny jídelníčku konzultovat s vaším lékařem. Především při nízkosacharidových typech stravování je potřeba úprava medikace, aby nedocházelo k hypoglykémiím. Vhodně zvolená strava totiž dokáže výrazně zlepšit kompenzaci cukrovky.

Novoroční předsevzetí při cukrovce 2. typu

Pravidelný plán

Rozumně stanové cíle už máte, ale jak se teď k nim dopracovat? I když nejde naplánovat vždy a vše, stanovit si základní každodenní kroky je pro úspěšné dosažení předsevzetí nutnost. A první krok neodkládejte na až … (ideální příležitost totiž není nikdy), ale začněte hned! Hned, jak budete mít plán hotový.

Netušíte, jak se k lepší kompenzaci cukrovky 2. typu a shození nadbytečných tukových zásob dobrat? Co vše má na diabetes vliv a jak vám nejen při změnách jídelníčku může pomoci domácí měření glykémií? Podívejte se do našeho článku Mám cukrovku – co to pro mě znamená a jak si s tím poradit. V dalším textu v DiaMagazínu naleznete základní rady pro sestavování diebatického jídelníčku a jeho příklady.

Napadlo vás jen několik prvních kroků vašeho plánu? Nevadí. Začněte s nimi. A jakmile se vám jejich dodržování začne dařit, další nápady, co ještě změnit, určitě vyvstanou samy. Uvidíte. A kdyby přece jen ne, mnoho inspirace můžete načerpat v naší facebookové skupině.

Pamatujte, že pravidelné činnosti se dodržují mnohem snáz. Nové návyky se tak pro vás rychleji stanou něčím naprosto běžným. Opakování totiž není jen matkou moudrosti, ale i dlouhodobě udržitelných změn životního stylu.

Vedení deníčku

Zanamenávejte si, jaké kroky jste už odělali a jakých výsledků se vám s nimi povedlo dosáhnout. Zapisovat si svá jídla, hladiny cukru v krvi po nich, ale i třeba pocity spokojenosti nebo naopak hladu, také obvod pasu, změny léků a další údaje můžete na papír či elektronicky.

Online přístupný deník je důležitou součástí i našich programů pro diabetiky 2. typu, desetidenního online průvodce pro lepší a zdravější život DiaZáklad a delšího komplexnějšího Život 2.0 cílícího na výrazné zlepšení nebo i pokus o remisi.

Zapsané dosažené úspěchy vám pomůžou udržovat si motivaci pro další snažení. A u případných nezdarů se vám bude snáz rozklíčovávat, kde byla jejich příčina. Záměrem deníčku není, abyste se cítili zklamaní, pokud jsou výsledky menší, než jste chtěli. Naopak, krásně a jasně uvidíte i drobnější dosažené pokroky na cestě za vaším zdravějším já a všechny ty pozitivní změny už zakotvené ve vašem životním stylu. A to vám dodá sílu to nevzdat.

Novoroční předsevzetí při cukrovce 2. typu

Diabetes 2. typu opravdu nemusí být stále se zhoršující nemocí, při které jen časem přibývají léky. Vy sami pro své zdraví můžete udělat hodně, dokonce se pokusit i o remisi, neboli stav blízký uzdravení, kdy jsou glykémie v normě i bez léků. 

Jsme tu pro vás, abyste mohli začít měnit vaše letošní novoroční předsevzetí v realitu. Vezměte zdraví do vlastních rukou! Smysluplné a dlouhodobě udržitelné změny stravy a životního stylu vám mohou pomoci k tomu, abyste od letoška měli nad vašimi hladinami cukru v krvi kontrolu vy – a ne vysoké glykémie nad vámi.

Team Jídelní plán

Team Jídelní plán

Misí webové aplikace Jídelní plán je být pomocníkem na cestě pacientů k trvalé změně životního stylu a k jejich zdravějšímu JÁ. Chceme nabízet uživatelům kvalitní a ucelené informace o výživě a jejím vlivu na zdraví, v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky a podporovat je ve změně pomocí naší webové aplikace a jejích programů Setřes diabetes a DiaMáma.

Další články, které by vás mohly zajímat…

Ovoce a cukrovka 2. typu

Ovoce a cukrovka 2. typu

Ovoce je oblíbenou potravinou. Kvůli obsahu přirozených cukrů jsou ale otázky o jeho vhodnosti při cukrovce na místě. My vám povíme, jak ho do jídelníčku začlenit správně, aby glykémie nezvedalo příliš.

Chcete pro sebe více?

Vzorový jídelníček, tipy na zdravé recepty a komplexní informace?

V našich článcích najdete základní informace. To pravé „zlato“ na vás čeká v našich online programech. 

Online kurz DiaZáklad

Kurz shrnuje, co by měl znát úplně každý cukrovkář. Pro pacienty, kteří pro sebe chtějí “začít něco dělat” a poznat základy. 10 lekcí během 10 dní. 

vzdělávací program pro diabetiky život 2.0

Online kurz Život 2.0

Pro pacienty, kteří chtějí nemoc výrazně zlepšit nebo ji až úplně setřást (dosáhnout tzv. remise) a případně se i zbavit léků. 3 intenzivní měsíce změn a podpory. 

online nutricni poradenstvi pro diabetiky

Online nutriční poradna

Individuální nutriční konzultace s nutričním terapeutem přímo pro diabetiky 2. typu. Dlouhodobě udržitelné výsledky, bez extrémů, bez hladu i „zázračných pilulek a hubnoucích nápojů“.